Resultat & Statistik från JULITA DUATHLON 2012

RESULTAT

Slutställning (efter tre etapper) i D.E.HÄLSA duathlon i Julita 2012

1.       Daniel Eriksson            1tim 53min 50sek
2.       Hannes Persson         1:54:11 (+21sek)
3.       Klas Persson                 1:54:36 (+46sek)
4.       Johan Nordskott        2:05:35 (+12min 15sek) tidstillägg på 2x30 sek pga felaktig löpväg
5.       Henrik Johansson      2:06:06 (+12min 44sek)
6.       Jens Sjunnesson        2:09:20 (+15min 30sek)
7.       Philip Lenekrantz       2:12:27 (+18min 23sek)
8.       Catarina Bergqvist     2:12:55 (+19min 5sek)
9.       Bengt Gunnarsson    2:14:25 (+20min 25sek)
10.    Mange Lagerbäck      2:14:51 (+21min 1sek)
11.     Ulf Karlsson                  2:18:17 (+24min 33sek)
12.     Arne Karlsson              2:29:29 (+35min 21sek)
13.    Marcus Pettersson    2:41: 20 (+47min 30sek)

Ställning efter etapp 2 (8km löpning + 30km cykling)
1.       Hannes Persson         1tim 30min 28sek
2.       Klas Persson                 1:30:40 (+12sek)
3.       Daniel Eriksson            1:30:41 (+13sek)
4.       Johan Nordskott        1:34:54 (+4min 26sek)
5.       Henrik Johansson      1:37:49 (+7min 21sek)
6.       Jens Sjunnesson        1:40:30 (+10min 2sek)
7.       Philip Lenekrantz       1:41:13 (+10min 45sek)
8.       Catarina Bergqvist     1:43:40 (+13min 12sek)
9.       Bengt Gunnarsson    1:44:59 (+14min 31sek)
10.    Mange Lagerbäck      1:46:15 (+15min 47sek)
11.     Ulf Karlsson                  1:47:37 (+17min 9sek)
12.     Arne Karlsson              1:49:53 (+19min 25sek)
13.     Marcus Petterson      1:59:41 (+29min 13sek)

Ställning efter etapp 1 (8km löpning)
1.       Daniel Eriksson            33min 2sek
2.       Hannes Persson         34:19 (+1min 17sek)
3.       Klas Persson                 34:19 (+1min 17sek)
4.       Jens Sjunnesson        37:14 (+4min 12sek)
5.       Henrik Johansson      38:45 (+5min 43sek)
6.       Philip Lenekrantz       38:46 (+5min 44sek)
7.       Johan Nordskott        38:52 (+5min 50sek)
8.       Bengt Gunnarsson    38:54 (+5min 52sek)
9.       Mange Lagerbäck      41:10 (+8min 8sek)
10.   Ulf Karlsson                  41:17 (+8min 15sek)
11.    Catarina Bergqvist     42:40 (+9min 38sek)
12.    Marcus Pettersson    44:23 (+11min 21sek)
13.    Arne Karlsson              50:58 (+17min 56sek)

STATISTIK

Etapptid 8km inledande löpning
1.       Daniel Eriksson            33min 2sek
2.       Hannes Persson         34:19 (+1min 17sek)
3.       Klas Persson                 34:19 (+1min 17sek)
4.       Jens Sjunnesson        37:14 (+4min 12sek)
5.       Henrik Johansson      38:45 (+5min 43sek)
6.       Philip Lenekrantz       38:46 (+5min 44sek)
7.       Johan Nordskott        38:52 (+5min 50sek)
8.       Bengt Gunnarsson    38:54 (+5min 52sek)
9.       Mange Lagerbäck      41:10 (+8min 8sek)
10.   Ulf Karlsson                  41:17 (+8min 15sek)
11.    Catarina Bergqvist     42:40 (+9min 38sek)
12.    Marcus Pettersson    44:23 (+11min 21sek)
13.    Arne Karlsson              50:58 (+17min 56sek)

Etapptid 30km cykling
1.       Johan Nordskott        56min 2sek
2.       Hannes Persson         56min 9sek (+7sek)
3.       Klas Persson                 56min 21sek (+19sek)
4.       Daniel Eriksson            57min 39sek (+1min 37sek)
5.       Arne Karlsson              58min 55sek (+2min 53sek)
6.       Henrik Johansson      59min 4sek +(3min 2sek)
7.       Catarina Bergqvist     61min 0sek (+4min 58sek)
8.       Philip Lenekrantz       62min 33sek (+6min 31sek)
9.       Jens Sjunnesson        63min 16sek (+7min 14sek)
10.    Mange Lagerbäck      65min 5sek (+9min 3sek)
11.    Bengt Gunnarsson    66min 5sek (+10min 3sek)
12.    Ulf Karlsson                  66min 20sek (+10min 18sek)
13.    Marcus Pettersson    75min 18sek (+19min 16sek)

Etapptid 5km avslutande löpning
1.       Daniel Eriksson                    23min 9sek
2.       Hannes Persson                 23min 43sek (+34sek)
3.       Klas Persson                         23min 56sek (+47sek)
4.       Henrik Johansson              28min 17sek (+5min 8sek)
5.       Mange Lagerbäck              28min 36sek (+5min 27sek)
6.       Jens Sjunnesson                28min 50sek (+5min 41sek)
7.       Catarina Bergqvist             29min 15sek (+6min 6sek)
8.       Bengt Gunnarsson            29min 26sek (+6min 17sek)
9.       Ulf Karlsson                          30min 40sek (+7min 31sek)
10.    Johan Nordskott                30min 41sek (+7min 32sek) tidstillägg på 2x30 sek pga felaktig löpväg
11.    Philip Lenekrantz               31min 14sek (+8min 5sek)
12.    Arne Karlsson                      39min 24sek (+16min 15sek)
13.    Marcus Pettersson            41min 41sek (+18min 32sek)